Показване на грешка при въвеждане

Действия

Начало » Уеб дизайн » Действия » Показване на грешка при въвеждане

Всеки човек греши. Това, разбира се, се проявява и когато пишем. Без значение дали от незнание, бързане, грешно натиснат клавиш, грешките се случват. Именно поради честота на появата на грешките, обратната връзка за това, как да бъдат разрешени следва да е очевидна и ясна.

Ключовите елементи са ясни визуални елементи, ясна комуникация. Като всичко в дизайна и показването на грешките следва да е ясно.

1. Полето за въвеждане в състояние по подразбиране

Докато не е въведен текст, очевидно полето за въвеждане следва да бъде оставено в състоянието му по подразбиране. Това означава, че проверка се извървшва единствено след като има въведен текст.

Има два правилни варианта да направите проверката. Когато потребителят смени полето (премине на следваща стъпка от попълване на формата) или когато е направен опит за изпращане на формата.

Със сигурност не следва проверка да се прави при всяко въвеждане на знак в полето. Ако настроите формата по този начин, всички полета ще показват грешка до момента, в който не е въведен приемлив текст.

 

 

2. Позволете на потребителя да въвежда информация

Връщайки се на горната точка, ако прекъсвате потребителите си на всеки въведен символ, за да им покажете, че са направили грешки спрямо полето, те няма да успеят да въведат нищо. А навярно и желанието им ще намалее драстично. Особено за полето за имейл адрес, където преди „@domain.com“, системата ще приема за грешка всичко.

 

3. Покажете грешка при излизане от полето

След като потребителя е излязъл от полето, е не лош момент да демонстрирате, че въведената от него информация не отговаря на очакваното. Възможно е да е въвел мейла си в полето за телефон или просто да е изпуснал точката между domain и com.

В случай, че е направена грешка при въвеждането, съобщете на потребителя каква грешка е направил. Разбира се, това няма как да бъде направено за абсолютно всяка грешка, но някой по-общи форми на обратна връзка са подходящи. Например, „полето приема само цифри“, когато е въведена буква в полето за телефонен номер. Друг по-общ сигнал би бил „Моля, въведете съществуващ телефонен номер“, ако въведеното число надвишава или е под стандартната бройка за телефонни номера. В България телефоните имат 10 цифри, ако са написани с – отпред и 12, ако вместо 0 е написано 359.

 

 

4. Връщане на началното състояние

Когато потребителя въведе информацията отново, надяваме се този път правилно, съобщението за грешка трябва да изчезне. В случай, че отново са направили грешкa, просто ги информирайте за това.

Процесът, разбира се, се повтаря, докато всички грешки не са изчистени и потребителят може да продължи.