Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-pagenavi domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/disk2/2336328/www/lazarshishmanov.com/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /srv/disk2/2336328/www/lazarshishmanov.com/wp-includes/functions.php on line 6114
Плащане | Лазар Шишманов

Плащане

Действия

Два са ключовите елементи на онлайн плащането. Сигурност и яснота. Тези два елемента не могат един без друг. Реално могат, но ще бъде за сметка на продажбите. Процеса на плащане трябва да е много ясен, за да могат потребителите да се ориентират какво и как се очаква да направят, за да завършат поръчката си. От друга страна, колкото и ясен да е процеса, ако потребителят не се чувства спокоен и уверен, че няма да бъде измамен, продажбата просто няма да се състои (в повечето случаи).

Добре проектираният процес на плащане се състои едновременно от ясното комуникиране на това какво се случва с парите на потребителя, но и със също толкова добре и ясно изкомуникирана пътека за завършване на поръчката.

По-долу ще коментираме основните елементи на добре изграденият процес на плащане.

 

 

1. Предложете начини на плащане

Обикновено в интернет пространството, плащането с карта е най-разпространеният и предпочитан метод. Това обаче не значи да не предложите на клиентите си всеки от другите възможни методи на плащане.  Всеки от методите има своите плюсови и минуси за клиента, а и за вас като собственик на бизнеса.

Това означава, че някои плащания са повече или по-малко рискови за една от двете страни.

Да кажем, плащането с т.нар. „наложен платеж“ или плащане при доставка, създава удобство, а и сигурност за потребителя, тъй като той е сигурен, че няма да загуби пари, че няма да бъде измамен. От друга страна, обаче, вие, като бизнес собственик, не сте сигурен дали доставката ще бъде извършена или клиентът ще се откаже, докато я чака. Това би създало излишни разходи за вас и компанията ви, тъй като доставката в двете посоки ще остане за ваша сметка.

 

 

 

2. Детайли на платец

Ако приемем, че повечето потребители, особено тези, които са ви се доверили, ще изберат да платят с карта, следващата логична стъпка, след избора им на платежен метод, е да въведат данните на картата.

Логично е на тази страница (стъпка) да бъдат поставени полета за всички релевантни данни. Добрите дизайнерски практики сочат, че размера на полето трябва да съответства на количество данни, което следва да се попълни в него. С други думи, не слагайте големи полета за дата, както и не слагайте твърде малки за имена и номер на картата.

Добра идея е да се поставят т.нар. tooltips (подсказки) за полета, за които някои потребители може да имат нужда от помощ. Такова например е полето за т.нар. CVC код, който се намира на гърба на картата.

В случай, че имате много продукти и/или очаквате потребителите да пазаруват периодично от вас, предоставете им възможност да запазят (както и да премахнат) платежни средства в базата данни на сайта ви (тоест, в техния профил).

 

 

3. Проверка?

Бихте могли да направите проверка на данните на картата. Потребителят би могъл да направи грешка, да сгреши число, картата може да е изтекла. Уверете се, че данните на картата са верни.

 

4. Покажете, че плащането се обработва

Плащането, разбира се, може да не бъде извъшрено мигновено. Може да отнеме няколко секунди или дори минути.

Покажете на потребителя, че системата е прила заявката и я обработва. Това ще ги успокои. Имайте предвид, че хората са много докачливи на тема пари и винаги, когато работят с вас, следва да знаят какво се случва с парите им и че няма да им бъдат неправомерно отнети. Без значение дали става дума за 5лв или 15 000лв.

 

5. Потвърдете завършването на плащането

Когато плащането мине и системата се увери, че всичко е наред, от изключително значение е да покажете това и на потребителя. Той трябва да знае, че е платил и, че може да очаква продукта/услугата, които е пожелал.

Споделете с потребителя завъшрването на плащането недвусмислено.

 

6. Следващи стъпки?

Плащането мина. Какво сега?

Ясно посочете на потребителите какво трябва да се случи. В случай, че са поръчали физически продукт, кажете им, че плащането е минало и могат да очакват поръчката им да бъде обработена в определен период, а получаването на закупеното – в друг. В случай, че плащат за услуга или абонамент, кажете им за какъв период (с точна дата) са заплатили и поставете линк, последването на който ще им даде възможност да започнат да ползват закупената от тях услуга.