Попълване на форма

Действия

Начало » Уеб дизайн » Действия » Попълване на форма

Формите на сайта ви следва да помагат на потребителя да постигне нещо. Да ви изпрати съобщение, да се регистрира, да се запише за вашия нюзлетър. Обикновено попълването на форма е последна стъпка в потребителския път (user’s journey). Разбира се, има случаи, в които е първа стъпка. Включително в социалните мрежи, а и в Google Ads, съществува реклама, с която да водите т.нар. leads или потенциални клиенти към кратка форма, която да попълнят и с която демонстрират интерес към вашите продукти или услуги.

 

Стъпка 1

Покажете бутона изпращане. Има няколко варианта за изпълнението на тази стъпка. Бихте могли да покажете бутона в дъното на формата, както и да разделите формата на няколко стъпки, всяка от които да има свои бутон „Продължи“ или нещо в този смисъл.

Разбира се, втория вариант е полезен и се ползва по-често при много дълги форми, както и при т.нар. „Колички“, където на първата стъпка се вижда съдържанието, на втората се посочва предпочитаният за доставка адрес, а на третата се изпраща поръчката. В случая на формите, обсъждани в тази статия, хубаво е бутона да се постави точно под тях.

Стъпка 2

В случай, че сайтът ви отнема повече време за зареждане или формата, която се попълва от потребителя трябва да направи външна връзка (с API например), покажете на потребителя, че бутона е отчел натискането и сайтът зарежда.

NB! Също добре идея е да смените цвета на бутона при поставяне на мишката отгоре, преди натискането.

Стъпка 3

В случай, че формата е попълнена коректно и системата е приела съобщението, редно е да покажете това на потребителя.

Приема се, че зеленият фон на обратната връзка е правилният за успешно завършена задача.

 

Стъпка 4

Ако има грешка, също трябва да покажете това на потребителя. Понякога нещата не работят точно както се очаква. Губят се пакети, губи се връзка с интернет, потребителят вече е регистриран, но е забравил и опитва да го направи повторно със същия мейл адрес.

Както е добре известно на всички, червеният е цветът за негативна обратна връзка. Нюансът и наситеността му зависят от вас и бранда ви, но при грешка червеният е най-подходящият цвят.

Стъпка 5

По-малко сериозни грешки също могат да възникнат. Например, неправилно въведени от потребителя данни. В такъв случай, няма нужда от големи съобщения. Просто посочете каква е грешката под или над полето, в което има пропуск. Отново е препоръчително цветът да бъде червен.

Също толкова важно е да направите формата на сайта си така, че в случай на невалидна информация, тя да не се изпрати,а да даде на потребителя възможност да я поправи. Внимавайте с това какви критерии задавате за „правилна“ и „грешна“ информация, тъй като понякога това може да додведе до ситуация, в която истински клиент, с правилни данни, да не успее да изпрати формата.