Прекъсване на абонамент

Действия

Начало » Уеб дизайн » Действия » Прекъсване на абонамент

Подобно на затварянето на акаунт, потребителя може да прецени, че иска да прекъсне своя абонамент към вашия сайт, нюзлетър или услуга. Също като във връзка с партньор в реалния живот, това, че потребителя иска да напусне, не означава, че трябва да го спирате и затруднявате.

Важно е да направите така, че спирането на абонамент да бъде лесно за откриване и извършване.

 

1. Видим линк в информацията за профила

Когато потребителя влезе в профила си, ориентацията за това как да спре абонамента си, трябва да е бърза и лесна. Това не значи, че този трябва да е първият линк менюто. Със сигурност обаче трябва да е очевидно или къде се намира или как да се стигне до него.

Например, бихте могли да го сложите в дъното на основното меню, а бихте могли и да го сложите като линк в страницата за управление на профила или като линк в подменю, което да се намира отново под „Управление на профила“.

Ако в менюто имате опция за управление на заплащанията и „Управление на абонамент“, това също е добър вариант.

 

 

2. Потвърждение на заявеното желание

Има ситуации, в които потребителя натиска бутон по погрешка, от неразбиране на езика или просто за да провери дали има възможност и при какви условия да спре да ползва дадена услуга. Именно затова е необходимо да питаме дали са сигурни, че искат да извършат действието, което са тръгнали да извършват, вместо автоматично да спираме абонамента.

Разбира се, на тази страница (или прозорец), бихте могли да направите един последен опит да ги убедите да останат. Старайте се, да не притискате или манипулирате своите клиенти, тъй като дори да работи за някои, в повечето случаи, това единствено ще ги убеди, че са взели правилното решение и настроението им към компанията ви ще стане по-негатвино. Освен това, биха могли да споделят с приятели. Изобщо, както във връзките, така и в бизнеса, манипулациите и „сивите“ практики са винаги грешното решение. И в двата случая биха могли да доведат до съдебни дела.

В случай, че предлаганата от вас услуга може да бъде достъпена само чрез абонамент, напомнете им това. Напомнете им какво губят. Ако имате и безплатна версия на продукта, която допускате, че клиентът ще продължи да ползва, припомнете им каква е разликата между платена и безплатна версия и какво губят.

Да напомним, не означава да извиваме ръце или да манипулираме.

 

 

3. По желание, може да попитате за причината

При спиране на абонамент е честа практика да се попита за причината. Какво е породило това желание у човека? Твърде скъпо? Предпочели са конкурент? Вече не им е нужно? С времето бихте могли да откриете начин да подобрите услугата или продукта си по такъв начин, че поне основните причини за спирането на абонаментите да са покрити и вече да не се случват.

Задължително оставате поле за попълване под един последен вариант „Друго“.

Не забравяйте да четете обратната връзка на клиентите си.

 

4. Потвърдете, че абонаментът е спрян

След като абонаментът е спрян, уверете се, че това потребителят е разбрал. Също важна информация, която трябва да поставите на тази страница е докога е валиден абонаментът, тъй като вече има платен период.